Poradnik

Starając się pomóc osobom, które zdecydowały się zaadoptować zwierzę ze schroniska przygotowaliśmy zestaw podstawowych pytań i odpowiedzi, związanych z żywieniem, opieką weterynaryjną, pielęgnacją i wychowaniem, z którymi zazwyczaj się spotykamy. Stopniowo będziemy go uzupełniać o kolejne, które zechcą nam Państwo przekazać.

Adoptowałem zwierzę ze schroniska. Co teraz?

1.
Co ze szczepieniami?

Psy, które nie ukończyły 3 miesięcy zostają u nas zaszczepione na choroby zakaźne ( parwowiroza, nosówka, kaszel kennelowy itd ), odrobaczone i odpchlone. Po szczepieniu mogą iść do domu. Przyszły właściciel ma obowiązek powtórzyć szczepienia po trzech tygodniach od daty pierwszego szczepienia oraz – PO RAZ TRZECI – po trzech tygodniach od drugiego. Dopiero wtedy pies może zostać zaszczepiony na wściekliznę. Warto też psa po dwóch tygodniach ponownie odrobaczyć i odpchlić. Pierwsze szczepienie robi weterynarz w schronisku, kolejne wykonuje już właściciel na własny koszt u swojego weterynarza.

Psy, które ukończyły pół roku zostają zaszczepione na choroby zakaźne oraz wściekliznę. Kolejne szczepienie – obowiązkowe na wściekliznę – wykonuje się również u swojego weterynarza w rok od daty szczepienia zrobionego w schronisku. To samo dotyczy kotów, z wyjątkiem tych, które nie ukończyły jeszcze trzech miesięcy. Maluszki zostają zaszczepione bezpłatnie u naszych weterynarzy, dopiero po upłynięciu wyznaczonego terminu.

2.
Jak żywić zwierzę?

Jeśli pracownik biura nie zaleci inaczej, karmimy zwierzę po przewiezieniu go ze schroniska do domu karmą, którą dostawał w schronisku, stopniowo przechodząc na własną. Unikamy tanich karm, które powodują zatrucia pokarmowe i biegunki. Polecamy Eukanubę, Royal Canin, Arion, Gilpę, Purinę. Można je dobrać w zależności od wieku, rasy, gabarytów zwierzęcia. Dostępne są w każdym sklepie zoologicznym.

Oczywiście można również samemu przygotowywać jedzenie, jest to jak najbardziej wskazane. Gotujemy ryż (najlepiej brązowy) lub makaron, dodajemy warzywa (np. marchew, seler, por, pietrucha – drobno pokrojone) i najważniejsze – mięso. Mięso, poza drobiowym, może być surowe. Powstaje danie, które przypomina gęstą zupę, tylko bez przypraw, oraz w odwróconych proporcjach – z mięsem jako solidną podstawą. Dobrze jest po ugotowaniu dolać łyżkę oleju roślinnego.

Jeśli zwierzę jest wyjątkowo osłabione, można dodać do jedzenia preparaty witaminowe i mineralne (dostępne w sklepach zoologicznycznych ). Niezwykle skutecznym lekarstwem, szczególnie dla układu trawiennego – jest siemię lniane (dostępne w proszku lub ziarnach w każdej aptece). Na biegunki najlepszy jest węgiel (dostępny w tabletkach w aptece) i jednodniowa głodówka. Zwierzę musi mieć stały dostęp do świeżej wody. Psy żyły na długo przed wymyśleniem drogich, zbilansowanych karm i miały się dobrze. Nie bójmy się różnorodności w diecie naszego pupila. Wyobraźmy sobie, że my przez całe życie jemy codziennie to samo. Uwaga! Nie dajmy się zwariować, dbajmy o higienę żywienia naszego psa, aby dostarczyć mu niezbędnych do rozwoju składników pokarmowych, ale też nie katujmy się wyrzutami sumienia, jeśli zje jakieś resztki z naszego stołu, połknie ciasteczko lub cukierka. Pamiętajmy jednak, że czekolada w dużej ilości jest dla zwierząt niezwykle szkodliwa, a słodycze powodują otyłość i psucie się zębów.

Zdrowe dobrze karmione zwierzę, posiada lśniącą, bez dolegliwości skórnych, sierść, jest pełne energii, jego sylwetka jest zgodna z budową ciała, bez oznak chudości, nie otyła, ma zdrowe zęby i uszy. Nie ulegajmy presji wiecznie proszących o smakołyk oczu naszego pupila – przekarmianie zwierząt prowadzi do licznych dolegliwości i może stać się przyczyną poważnych chorób. Małe zwierzęta powinny otrzymywać posiłek dwa, trzy razy w ciągu dnia, duże zadowolą się jedną miską pokarmu dziennie podawaną dokładnie o tej samej porze. W schronisku duże psy przez pierwsze dwa, trzy miesiące karmimy dwa razy dziennie, ma to służyć poprawieniu ich kondycji i zdrowia, po uzyskaniu przez nie odpowiedniej wagi przechodzimy na dietę, w której otrzymują jeden duży posiłek w ciągu dnia.

3.
Czy można od razu kąpać zwierzę?

Można nawet tego samego dnia. Najlepiej dać mu jednak chociaż kilka godzin na zaaklimatyzowanie się. Szampon do mycia dla psów lub kotów dostępny jest w każdym sklepie zoologicznym. Uwaga! Nie myjemy zwierząt szamponami dla ludzi. Podczas kąpieli starajmy się aby woda nie dostała się do oczu i uszu zwierzęcia.

4.
Jak pielęgnować sierść mojego pupila?

W zależności od długości i faktury włosa dostępne są w sklepach zoologicznych szampony, które dobiera się do zwierzęcia indywidualnie. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w szczotkę do czesania zwierzęcia.

5.
Mój kot / pies ma pchły!

Najlepszy na pasożyty zewnętrze (także kleszcze) jest FRONTLINE lub STRONHOLD – do kupienia w sklepach zoologicznych. Niezwykle skuteczne, w przeciwieństwie do popularnych, ale słabo działających obroży przeciwpchelnych.

6.
Mój kot/ pies ma robaki!

Z pasożytami wewnętrznymi najlepiej poradzi sobie zwykła tabletka, którą można zakupić u swojego lekarza weterynarii, podawana dwa razy – w lecznicy, a potem po upływie dwóch tygodni – skutecznie odrobacza zwierzę.

Małe kotki zamiast tabletki dostają specjalną pastę na odrobaczenie.

7.
Mój kot/ pies ma grzyba!

Obowiązkowa wizyta kontrolna u weterynarzy, żeby upewnić się, że mamy na pewno do czynienia z grzybem. Szybko wykryty nie stanowi dużego problemu do wyleczenia. Czasami wystarczy przemywanie zwykłą jodyną (do kupienia w aptece). Jeśli jest to już postać bardziej zaawansowana – zwykle kuracja polega na podaniu szczepionki przeciwgrzybicznej, kąpielach w Imaverolu lub Nizoralu. Dobrze zwierzęciu po kąpielach podać STRONGHOLD, który pomaga w leczeniu, także świerzba.

8.
Czy pies/kot będzie po zabiegu kastracji/sterylizacji?

Zwierzęta adoptowane z OTOZ Animals Ciapkowo przechodzą zabieg sterylizacji/kastracji w naszym schronisku. W przypadku młodego zwierzęcia (szczeniaki, małe kocięta) opiekun obliguje się na wykonanie zabiegu na własny koszt po osiągnięciu dojrzałości. Do każdej umowy adopcyjnej w przypadku małych szczeniaków oraz kociąt przekazujemy rabat na wykonanie zabiegu 25%.

9.
Co zrobić, jeśli zwierzę zachoruje?

Co prawda zwierzęta, które od nas wychodzą są zaszczepione na choroby, odrobaczone, a starsze mają obowiązkowe szczepienie przeciw wściekliźnie, ale zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że w domu uaktywni się jakiś wirus, który u nas nie występował. Nie wpadajmy w panikę, naszym podopiecznym oddanym do adopcji gwarantujemy dwutygodniową bezpłatną opiekę weterynaryjną. Należy szybko zadzwonić i umówić się na spotkanie z lekarzem weterynarii. Schronisko poniesie koszty leczenia.

WSZYSTKIE PROBLEMY ZDROWOTNE ZWIERZĄT OD NAS ADOPTOWANYCH NALEŻY KONSULTOWAĆ Z NASZYM WETERYNARZEM. NIE CZEKAJMY NA ROZWÓJ CHOROBY, JEŚLI TAKA WYSTĄPIŁA. SCHRONISKO ZAPEWNIA DWA TYGODNIE BEZPŁATNEJ OPIEKI WETERYNARYJNEJ PO ADOPCJI ZWIERZĘCIA.

Skip to content